Sport a diabetes

03.03.2018

Fyzická aktivita je žádoucí u každého člověka. Také u diabetiků je důležité, aby do svého léčebného plánu sport zahrnuli. Sportovní aktivita má kromě zlepšení glykémie také pozitivní dopad na psychiku člověka, což je důležité při léčbě jakékoliv nemoci. Rozdíl mezi člověkem s diabetem a člověkem bez diabetu je v tom, že při diabetu musí člověk o pohybu více uvažovat, protože tělesný pohyb ovlivňuje glykémii. Fyzická aktivita má podobný efekt jako inzulín. Zvyšuje látkovou výměnu, krevní cukr se rychleji "spaluje" a tím je snižována glykémie. Lidé s diabetem I. typu mají riziko hypoglykémie dvojnásobné. Sval spotřebovává při sportu velké množství glukózy, ale tělo, na rozdíl od zdravých lidí, nemůže utlumit vstřebávání jednou aplikovaného inzulínu. Ten pak brání včasnému uvolnění glukózy ze zásobního cukru při poklesu glykémie. Hypoglykémie je rizikem sportovní zátěže a toto riziko nelze nikdy podcenit. Výjimkou je situace, kdy v těle není dostatek inzulínu a glykémie je vysoká. V tom případě tělo neumí spalování glukózy zvýšit. Vlivem pohybu se glukóza uvolní z jater do krve, dojde ke zvýšení glykémie a mohou se objevit i ketolátky. Při vysoké glykémii je nutné se sportem počkat, než glykémie klesne. Fyzickou aktivitu je vždy nutno konzultovat s lékařem a je nutné k ní přistupovat individuálně.


K vizuálnímu členění textu slouží obrázkové sekce

Kromě nadpisů vám s členěním textu na správných místech pomohou i obrázkové sekce. Jednotlivé odstavce vašeho článku oddělte obrázky, které vhodně doplní obsah.

Pokud uvádíte důležitá slova či myšlenky, použijte pro zvýraznění textu citaci.

Ea commodi consequatur quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur vel illum qui dolorem eum fugiat quo voluptas nulla pariatur at vero eos et accusamus et iusto odio dignissimos.