www.ditesdiabetem.cz
Úvod - Kontakt - Staň se členemDonátořiDárciPomáhají nám


Fotogalerie


Doporučujeme


Počítadlo


  • Celkem: 190856
  • Dnes: 313


Celiakie

Celiakie je autoimunní, chronické, celoživotní onemocnění, způsobené trvalou nesnášenlivostí lepku. Lepek je tvořen bílkovinami, které jsou obsaženy v obilných zrnech. Při onemocnění celiakií působí lepek na povrch sliznice tenkého střeva, kde dochází k typickým zánětlivým změnám a poškození sliznice tenkého střeva. Dochází k poruše vstřebávání všech živin, minerálů i vitamínů.

Celiakie se může projevit kdykoliv během života – v dětství i v dospělosti.

Diagnostika

U pacientů s DIABETEM je statisticky vyšší procento onemocnění celiakií. Proto se u těchto pacientů jednou ročně vyšetřuje krev na stanovení protilátek proti gliadinu, endomyziu a tkáňové transglutamináze. V případě pozitivity je nutné mikroskopické vyšetření vzorku sliznice tenkého střeva – enterobiopsie.

Léčba

Jedinou možností v léčení nemocného celiakií je celoživotní dodržování bezlepkové diety. Žádné léky dodnes neexistují. Lepek je hlavní součástí obilných zrn pšenice, ječmene, žita i ovsa. Ze stravy je nutné zcela vyloučit všechny potraviny, obsahující mouku z těchto obilovin i ve stopových množstvích. Povolena je rýže, kukuřice, soja, pohanka, proso – jáhly, amarant, luštěniny, brambory nebo speciálně upravená bezlepková mouka.

Užitečné odkazy

Staň se členem


Centrum pro dítě s diabetem, z.s.


Příští akce


Nejsou naplánovány žádné další akce.

Partnerství

Přihlásit k odběru
Stránky jsou optimalizovány pro prohlížeče Google Chrome, Mozilla Firefox a Opera. Internet Explorer není podporován.